Gillar du att köra bil och fika men inte samtidigt? Hjälp äldre att träffa nya vänner i Åkersberga!
Äldrekontakt
Äldrekontakt har en förhoppning om att kunna återuppta sina fikaträffar på ett ansvarsfullt och Coronasäkert sätt närmare sommaren (då alla våra gäster och en del av våra volontärer fått vaccinet).
Äldrekontakt ordnar fikaträffar för äldre i Åkersberga som bor ensamma och inte har så mycket kontakt med släkt och vänner. Värdfamiljer bjuder hem de äldre på fika och en liten pratstund. Vi söker en volontär med egen bil som kan hjälpa ett par 80-åriga pigga fikagäster att komma ut och träffa nya vänner genom att skjutsa till dessa fikaträffar. Gästerna är pigga och klara men har svårt att ta sig ut själva på ålderns höst.
Våra fikaträffar är en efterlängtad paus från en annars ensam vardag, de innebär att få lära känna andra i samma situation och få nya vänner. Träffarna bjuder på småprat, skratt och berättelser över en kopp kaffe. Genom att bli volontär kan du förändra livssituationen för någon som sällan kommer utanför dörren för att umgås och ha kul.