Equmeniakyrkan, Södertälje

Volontärer till språkcafé

 Vi söker volontärer till vårt språkcafé.

Du kommer att bidra med att de som besöker språkcaféet för öva svenska språket i tal genom  att få prata svenska med dig. I och med att man får öva att prata ett språk, som man ska lära sig, så går det fortare och det blir lättare.

 Du behöver inte ha några förkunskaper (utom att du kan prata svenska språket) men intresse av att möta nya människor, lyssna och samtala på svenska. Det finns hjälpmedel för att hålla samtalet igång i form av ett tema med förberedda frågor, frågekortlek, pussel och korsord, men man får prata om vad man vill, bara det är på svenska. Det finns fika att köpa till självkostnadspris.

 Vi gör sommaruppehåll från tisdagen den 3 juni – tisdagen den 2 september, då vi börjar igen.

När och var sker uppdraget

Tisdagar kl 13.30 – 15.30 i Equmeniakyrkan, Karlslundsgatan 2 i Södertälje

Equmeniakyrkan, Södertälje

Vi erbjuder deltagande i gudstjänster, söndagsskola, bibelstudiegrupper, dagträffar, körsång för vuxna och barn/ungdom, scouting, förskola och att lära sig svenska genom undervisning i studiecirklar och språkcafé och att lära sig om Sverige i olika studiegrupper. Vi är en mångkulturell gemenskap som vilar på en kristen grund. Alla är välkomna!

Se alla uppdrag hos Equmeniakyrkan, Södertälje

Liknande uppdrag

Nya Kompisbyrån

Nya Kompisbyrån

Bli digitalkompis till någon som vill öva svenska!

Cykelfrämjandet

Cykelfrämjandet

Ge Frihet på Cykel – Bli Cykelinstruktör i Södertälje 2025!

Akutgruppen

Akutgruppen

Volontärer sökes

Botkyrka, Danderyd, Ekerö och 23 andra platser

Fjärrarbete På distans
Läs mer
Se alla liknande uppdrag