Rädda Barnen, Region Syd
Främja barns rätt till meningsfull fritid i Lindängen!
Hur kan en eftermiddag hos oss se ut? Det är en onsdagseftermiddag och vi förbereder inför dagens barnaktivitet. Idag är det nämligen dags för roliga experiment! Först har vi gemensamt mellanmål med barnen där vi varvar ner och har samling. Idag ska barnen göra egna sensoriska flaskor och utforska färg, vätskedensitet och mix av olika material. Barnen ler och nyfikenheten lyser fram i deras ögon när vi visar dem materialen. Vi blandar och experimenterar ihop, pratar och delar tankar, känslor och historier med varandra. Ser du dig själv dela denna stund med oss?
Vi söker dig som...
- Är intresserad av att lära dig om barns rättigheter och hur det kan se ut i praktiken
- Motiveras och inspireras av att interagera med barn
- Talar flytande svenska (fler språk är bara bonus!)
- Har lätt för att bygga relationer med barn och unga
Minsta åtagande
Minst 2,5 timmar i veckan. Om möjligt, 6-7 timmar i veckan. Uppdraget är tillgängligt löpande och det är helt upp till dig att välja, utifrån dina förutsättningar, hur ofta och hur länge du vill engagera dig. Dock förväntas någon nivå av kontinuitet från personen, för att värna om barnens trygghetskänsla.
När och var sker uppdraget
Aktiviteterna drivs i samverkan med Lindängen Fritidsgård och Lindängenbiblioteket via konceptet ”Häng med oss efter skolan!”. Barnaktiviteterna hålls i Lindängen tre eftermiddagar i veckan (14:30-16:30).
Plats
Tillgänglighet
Ändamål
Uppgifter
Åtagande
Övrigt
Rädda Barnen, Region Syd
Rädda Barnen kämpar för barns rättigheter. Vi väcker opinion och stöder barn i utsatta situationer i Sverige och i världen.
Se alla uppdrag hos Rädda Barnen, Region SydLiknande uppdrag
Föreningen Funkisfamiljerna
Upplev den magiska världen hos barn med funktionsnedsättning!
Rädda Barnen, Region Syd
Vill du vara med och göra skillnad för barn på Rosengårdsskolan?
RSMH Mittpunkten, Malmö