Ekebyhovs slott 400 år - Jubileumsvecka

Ekebyhovs slott 400 år - Jubileumsvecka

2023 firar vi att det är 400 år sedan Claes Horn av Kankas lät uppföra slottet i parken. Och i september är det 40 år sedan kungaparet invigde verksamheterna på slottet. Sedan dess har slottet värnats av sina vän- och intresseföreningar och haft ett nära samarbete med föreningslivet. Ekebyhovs slotts historia sträcker sig 400 år bakåt i tiden och sedan 40 år har slottet värnats av sina vän- och intresseföreningar. Detta ska vi naturligtvis fira. Följ med på tidsresan under jubileumsveckan 4-10 september!

Under jubileumsveckan 4-10 september arrangeras olika aktiviteter i samband med lunch. Det blir föreläsningar med olika teman, konserter, guidningar, spökvandringar med mera. I galleriet visas en utställning om slottets historia.
 

Program fredag den 8 september


Klockan 12.15 - 13.00: Konsert: Klassiska pärlor för violin och piano – Joakim Svenheden, förste konsertmästare Kungliga Filharmonikerna och Stefan Lindgren, konserthusets pianist.

Klockan 14.00 - 14.45: Guidad tur i parken – Marianne Wiman biolog.


Alla event på programmet är gratis, men vissa föreläsningar har begränsat antal platser, här gäller först till kvarn.
Boka din lunch på [email protected] 

När

8 september 2023 12:15 — 14:45

Var

Ekebyhovs slott, Björkuddsvägen 107, 178 34 Ekerö

För vem

Alla är välkomna

Kostnad

Gratis

Stängd!

Anmälan eller avanmälan senast 15 augusti

Om du inte avanmäler dig i tid tar vi ut en avgift om 300 kr för att täcka våra kostnader och förberedelsetid.

Kontakta oss

Utvecklingsledare, Ekerö kommun

Amanda Sjöberg

Mejl: [email protected] Utvecklingsledare, Ekerö kommun

Hitta fler Aktiviteter

Vi anordnar flera aktiviteter löpande under året som är kostnadsfria för ideella organisationer, stiftelser och trossamfund.

Se fler aktiviteter