Demensföreningen Göteborg
Demensföreningen Göteborg söker sekreterare
Vid förra årsmötet valdes en helt ny styrelse in, dock med endast fyra medlemmar. Det är för få för att få verksamheten att ta fart ordentligt. Trots detta har vi under året lyckats öka medlemsantalet och vi vet att det finns behov av information och bra mötesplatser.
Som sekreterare för du anteckningar vid era möten och skickar ut information om aktiviteter och liknande till medlemmar via Demensförbundets lättarbetade system.
Du behöver inte vara anhörig utan det är en fördel om du arbetar eller har arbetat med demensvård eller bara är intresserad av att bidra till ett mer demensvänligt samhälle. Har du erfarenhet av föreningsarbete är det också bra men inte nödvändigt.
Minsta åtagande
Utskick inför aktiviteter. Anteckningar vid möten, som ni själva i styrelsen avgör hur ofta ni behöver genomföra. Hantera lokalföreningens Facebooksida. Bidra till att lokalföreningen kan genomföra cirka en aktivitet i månaden, men alla behöver inte delta vid varje tillfälle. Med fler i styrelsen blir arbetet mindre betungande.
När och var sker uppdraget
Möten kan ske digitalt och på tider som passar er i styrelsen. Plats och tid beror i övrigt på vilka aktiviteter ni väljer att genomföra. Uppdraget gäller för det kommande verksamhetsåret som tar sin början vid årsmötet den 28 april och pågår till nästa årsmöte.
Plats
Ändamål
Typ av uppgift
Åtagande
Läs mer om Demensföreningen Göteborg
Demensförbundet arbetar för att förbättra förhållandena för personer med demenssjukdom och deras anhöriga. Demensföreningen Göteborg är en av omkring 100 lokalföreningar som arbetar ideellt runt om i landet och tillsammans är vi runt 9 000 medlemmar som gör skillnad.
Läs mer och se alla uppdragLiknande uppdrag