MellisKlubben

Är du positiv, gillar mat och att vara med barn?

MellisKlubben söker volontär!
Är du lyhörd, noggrann, social och flexibel? Vill du göra något meningsfullt för barn på Karolinska sjukhuset? Då kan du vara den vi söker!

Tillsammans med vår aktivitetsansvarige förbereder du ett färgglatt bord med frukt, bär och annat gott. Därefter skapar ni smoothies och små mellanmål tillsammans med barnen – en stund fylld av matglädje, dofter, färger, smaker och samtal.

Aktiviteten – MellisTräffen – anpassas efter barnens ålder, önskemål och förmåga. Den pågår i cirka 90 minuter. Med förberedelser och undanplockning tar ett pass drygt tre timmar.

Träffen sker varannan onsdag på två avdelningar: barnneurologi och barncancer. Tiderna är 9.30–13.00 och 13.45–17.00. Du deltar varannan onsdag – ett pass åt gången. Flytande svenska krävs. Erfarenhet från livsmedelsbranschen är ett plus.

Du talar flytande svenska, trivas i mötet med barn, anhöriga och sjukhuspersonal. Vårt bemötande är pedagogiskt, varmt och hygieniskt – alltid på barnens villkor.

Om MellisKlubben
Vi är en ideell förening som ger cancersjuka barn och deras familjer en fin paus från sjukvården. 2019 tilldelades vi Olle Björk-stipendiet av Barncancerfonden.

Följ oss gärna på Instagram: @mellisklubben

Vill du vara med? Anmäl ditt intresse idag – vi planerar hösten 2026 nu!

Rekryteringen pågår under juni, uppdraget börjar i mitten av augusti

Minsta åtagande

Vi söker någon som kan engagera sig varannan onsdag ca 3,5 timmar (9.30–13.00 eller kl. 13.45–17.15)

När och var sker uppdraget

Onsdagar Nya Karolinska Solna varannan onsdag ca 3,5 timmar (9.30–13.00 eller kl. 13.45–17.15)

Läs mer om MellisKlubben

MellisKlubben är en allmännyttig ideell förening som startade 2019 av Laura Petersson De Maria. MellisKlubben vill ge cancersjuka barn och ungdomar en möjlighet att få en stund då sjukdomen inte är i fokus samtidigt som de kan umgås med sin familj och få ett näringsrikt mellanmål som barnen och ungdomarna är med och skapar. Konceptet är enkel och inkluderande.  Vad händer på sjukhusetNär MellisKlubben knackar på hos avdelningen, innebär det att två av oss dukar upp ett inbjudande färgglatt bord med massor av frukt, bär och annat gott. Barn och ungdomar får välja fritt bland råvarorna och skapa sina egna mellanmål utifrån deras smak och dagsform. De får en skärbräda, en kniv och en behållare att mixa i. Tillsammans fixar vi, smakar och har det trevligt. Det som ofta händer när MellisKlubben är på plats, är att barnen och ungdomarna blir sugna på att smaka. Ibland har de inte kunnat äta under en lång tid, att lyckas väcka deras matglädje är fantastiskt! Deltagarna, deras familjer och personal på avdelningen upplever våra aktiviteter som en givande stund. UtmärkelserI maj 2019 fick MellisKlubben Olle Björk stipendium för berömliga insatser i arbete för barn med cancer, utgivare Barncancerfonden. Det är framförallt läkare, docenter och forskare som får stipendiet. Även Sjukhusclownerna och MellisKlubben har fått det fina erkännandet.  Motivering till stipendiet är: ”Med stort hjärta, engagemang och omtanke har Laura och Åsa skapat en gemenskap kring mellanmålet på barnonkologen på NKI som fått både personal och föräldrar att häpna. Laura och Åsa har varit varmt uppskattade eldsjälar på avdelningen som visat hur stor betydelse ett mellanmål kan ha”.

Läs mer

Liknande uppdrag

Stiftelsen Trygga Barnen

Stiftelsen Trygga Barnen

Bli Tryggt Häng ledare och gör skillnad!

Distans

Botkyrka, Danderyd, Ekerö och 22 andra platser

Cykling utan ålder

Cykling utan ålder

Cykling utan ålder - hjälp våra äldre att komma ut på en härlig cykeltur!

Distans

Alingsås, Göteborg, Karlsborg och 48 andra platser

Stockholm Sydost Rödakorskrets

Socialt café i Hagsätra

Distans

Stockholm