ÖIS Friidrottsklubb
Bli volontär på Blodomloppet 1 juni!
Vi på Örgryte IS Friidrott söker engagerade volontärer som vill hjälpa oss att göra detta evenemang till en succé.
Som funktionär blir du en nyckelperson i att stötta arrangemanget och säkerställa att allt flyter på smidigt – från packning av nummerlappar till att välkomna deltagare på tävlingsdagen.
Minsta åtagande
Vi behöver hjälp vid tre aktiviteter. Det går bara att vara med vid ett eller flera av dessa: - Packning av nummerlappar, 2 dagar, ca 6 timmar/dag - Utdelning av nummerlappar, 3 dagar, ca 6-8 timmar/dag - Tävlingsdagen 1 juni, ca 6-8 timmar/dag
När och var sker uppdraget
Packning av nummerlappar lördag-söndag 16-17 maj kl 10:00 – 16:00 Utdelning av nummerlappar torsdag-fredag 28-30 maj kl 12:00 – 19:00, samt lördag 30 maj 10:00 - 15:00 Blodomloppet 1 juni Pass 1 09:00 – 16:00 , Pass 2 16:00 – 22:00
Plats
Ändamål
Typ av uppgift
Åtagande
Läs mer om ÖIS Friidrottsklubb
Hej Volontärbyrån, Örgryte IS Friidrott söker just nu engagerade volontärer till våra kommande arrangemang – och vi behöver förstärkning omgående! Vi arrangerar löpande tävlingar och friidrottsevenemang för barn, ungdomar, elitaktiva och motionärer – och våra funktionärer är hjärtat i allt vi gör. ÖIS Friidrott är en av Sveriges äldsta och mest välrenommerade friidrottsklubbar med en historia som sträcker sig över 100 år tillbaka i tiden. Genom åren har vi fostrat landslagsstjärnor, spridit idrottsglädje till tusentals unga och varit en viktig del av Göteborgs idrottsliv. Som volontär hos oss blir du en del av denna rika tradition – och samtidigt en nyckelperson i att skapa framtidens friidrottsupplevelser. Du får: ✅ Möjlighet att bidra till barn och ungas idrottsglädje ✅ En härlig gemenskap med andra engagerade funktionärer ✅ Erfarenhet av evenemangsarbete och idrottsorganisation ✅ Mat, t-shirt och ett stort tack från både oss och deltagarna Just nu har vi särskilt akut behov av funktionärer till våra kommande tävlingar, och vi välkomnar alla – med eller utan tidigare erfarenhet. Vill du vara med och göra skillnad, ha kul och bli en del av ÖIS-familjen? Vi ser fram emot att höra från er och välkomna era volontärer till våra evenemang!
Läs merLiknande uppdrag