Jul i Gemenskap, Immanuelskyrkan

Jul i Gemenskap – Baka 60st saffransbullar

Jul i Gemenskap är ett arrangemang för att erbjuda människor i Stockholm ett värdigt  julfirande i gemenskap med andra. Vi vill under tre dagar; julafton, juldagen och annandagen,  skapa en fest där alla är välkomna och där gästen och festen står i fokus. Festen arrangeras i Immanuelskyrkan och har plats för cirka 400 gäster och 90 volontärer varje dag.    

Här anmäler du ditt intresse att baka 60st saffransbullar till julfirandet. 
Vi vill endast ha  hembakade bakverk eftersom våra gäster inte är bortskämda med det. Uppdraget innefattar  inhandling av råvaror (ingen ersättning utgår för inköp och andra utgifter) och bakning sker i  det egna köket.    

Bli en del av Jul i Gemenskap!   
Jul i Gemenskap erbjuder människor i Stockholm ett värdigt julfirande i gemenskap med andra. Jul i gemenskap i Immanuelskyrkan är ett samarbete mellan Ny Gemenskap, Volontärbyrån och Immanuelskyrkan.    

Då vi vill möjliggöra för så många som möjligt att kunna vara med som volontärer under julfirandet ber vi dig att tänka igenom vad du vill göra innan du skickar in din intresseanmälan.  

Vi har 18 års åldersgräns för samtliga volontärpass under juldagarna. Vi söker dig som har en god samarbetsförmåga och tycker om att arbeta med människor.  Skriv i din intresseanmälan om du redan i dag är engagerad hos någon av arrangörerna samt  om du varit med som volontär under Jul i Gemenskap tidigare år. Ange gärna om du kan fler språk än svenska.   

Du anmäler ditt intresse för uppdraget genom att fylla i en intresseanmälan. Vi återkommer  med en bekräftelse om du har blivit tilldelad uppdraget. Tidigare år har det varit ett stort  intresse för arrangemanget och vi kan inte garantera någon ett volontäruppdrag. Ange även om du kan tänka dig att vara ansvarig på en station.

Minsta åtagande

Du kommer bli tilldelad max två uppdrag under dessa dagar. Alla intresseanmälningar är individuella, är ni flera som vill söka samma uppdrag måste samtliga fylla i enskilda intresseanmälningar.

När och var sker uppdraget

De färdiga bullarna lämnas onsdag 16 december mellan kl.15:00-19:00 i Immanuelskyrkan, Kungstensgatan 17, Stockholm.

Läs mer om Jul i Gemenskap, Immanuelskyrkan

Sedan 2007 har ett antal organisationer i Stockholm genomfört Jul i Gemenskap. I Gemenskapen ryms de som lever i hemlöshet, ensamhet, fattigdom och annan utsatthet. Jul i Gemenskap genomförs tack vare frivilliga insatser och gåvor. Jul i Gemenskap är ett arrangemang för att erbjuda människor i Stockholm ett värdigt julfirande. För sextonde året i rad vill vi under tre dagar; julafton, juldagen och annandagen, skapa en fest dit alla är välkomna och där gästen och festen står i fokus. 

Jul i Gemenskap i Immanuelskyrkan är ett samarbete mellan Ny Gemenskap, Hela människan Storstockholm, Volontärbyrån och Immanuelskyrkan.  
Läs mer

Liknande uppdrag

Jul i Gemenskap, Immanuelskyrkan

Jul i Gemenskap, Immanuelskyrkan

Jul i Gemenskap – Baka 3st mjuk pepparkaka

Jul i Gemenskap, Immanuelskyrkan

Jul i Gemenskap, Immanuelskyrkan

Jul i Gemenskap – Baka 60st kanelbullar

Jul i Gemenskap, Immanuelskyrkan

Jul i Gemenskap, Immanuelskyrkan

Jul i Gemenskap – Baka glutenfritt fikabröd, 60st