Motivera ideella - Digital utbildning 21 oktober
En utbildning om hur ni behåller de frivilligas engagemang
Den här kursen fokuserar på vad människor vill känna och få ut av sitt ideella engagemang och vad vi behöver göra i föreningen för att fler ska känna sig motiverade att stanna länge hos oss. Ni kommer att få utrymme att reflektera över varför en del lämnar sitt engagemang i föreningen och hur ni kan jobba med att se och bekräfta individer så att de känner sig delaktiga och vill stanna kvar länge.
Ur innehållet
Ur innehållet
- Att se och förstå individen
- Vad som ökar eller minskar människors motivation till engagemang
- Varför människor slutar engagera sig
- Att arbeta motivationsstärkande
- Förebygga att människor avslutar sitt engagemang
Utbildningen är kostnadsfri.
OBS; vi tar ut en "no show"-avgift om 100 kr du anmäler dig och sedan inte dyker upp. Detta för att täcka våra kostnader och förberedelsetid. Avanmäl dig därför innan utbildningen startar om du inte längre har möjlighet att delta.
När och var
21 oktober 2025 17:30 — 20:00
21 oktober 17:30-20:00 digitalt via Zoom
För vem
Utbildningen vänder sig till deltagare från ideella föreningar, stiftelser och trossamfund.
Kostnad
Gratis
Stängd!
Anmälan eller avanmälan senast 21 oktober
Om du inte avanmäler dig i tid tar vi ut en avgift om 300 kr för att täcka våra kostnader och förberedelsetid.
Kontakta oss
Johan Dahlén Strömgren leder detta utbildningstillfälle. Kontakta Johan om du har några frågor.
Telefon: 070-226 32 06
Mejl: [email protected]
Hitta fler utbildningar och föreläsningar
Vi anordnar flera utbildningar löpande under året som är kostnadsfria för ideella organisationer, stiftelser och trossamfund.