Vi är på plats i Almedalen 2026 – ses vi där?
Under Almedalsveckan 2026 finns vi på plats för att delta i samtal om ideellt engagemang och civilsamhällets roll. Vi ser fram emot inspirerande dagar fyllda av insikter och givande möten.
1 februari 2022
Volontärbyrån vill göra det enklare för fler göteborgare att engagera sig ideellt i Göteborgs föreningsliv. Med medel av Göteborgs stad startade Volontärbyrån våren 2022 upp ett lokalkontor med en medarbetare på plats i Göteborg. I Göteborg fokuserar Volontärbyrån på att stötta föreningslivet i frågor om ideellt engagemang och inspirera fler att ta steget och engagera sig.
– Göteborg har ett rikt föreningsliv och en engagerad befolkning. Därför är vi övertygade om att Volontärbyrån har en viktig funktion att fylla lokalt med stöd, råd och utbildningar till det lokala föreningslivet i hur de kan ta tillvara det lokala engagemanget. Volontärbyrån vill också jobba lokalt för att inspirera göteborgare som inte redan är ideellt engagerade att ta steget att bli det.
Volontärbyrån erbjuder olika former av kompetensutveckling för föreningar i Göteborg, exempelvis i form av utbildningar, workshops och nätverksträffar. Syftet är att stödja och utveckla organisationernas arbete med att rekrytera, samordna, motivera och inkludera fler frivilliga. Vill du vara med i nätverket? Anmäl ditt intresse redan nu.
Volontärbyrån jobbar med kommunikationsinsatser i sociala medier, genom föreläsningar och mycket annat för att inspirera fler göteborgare att ta steget att engagera sig. Målet är att det ska finnas fler uppdrag i Göteborg att söka via vår förmedling.
Volontärbyrån vill samverka med lokala aktörer, vi har redan kontakt med och kommer att samverka med GFC men vill gärna ha dina tips. Finns det platser vi borde synas på? Vilka borde vi träffa? Har du idéer om hur vi kan samverka med er?
Kontakta gärna Elin Hansson via mejl eller per telefon: 072 529 50 60.
Under Almedalsveckan 2026 finns vi på plats för att delta i samtal om ideellt engagemang och civilsamhällets roll. Vi ser fram emot inspirerande dagar fyllda av insikter och givande möten.
Har din förening provat att ha digitala volontäruppdrag? Genom att ha digitala uppdrag på distans öppnar sig nya möjligheter för att ta emot volontärer som bor på olika platser. Det kan även vara ett sätt att ...
Att engagera sig ideellt är ett fantastiskt sätt att bidra till samhället, träffa nya människor och samtidigt utvecklas själv. Det finns många olika typer av volontäruppdrag.