Ung DataTjej
Volontärer sökes till Youth Takeover i Lund!
Du bidrar med ditt engagemang, din sociala energi och hjälper oss att skapa en trygg och rolig upplevelse för deltagarna.
Minsta åtagande
Uppdraget gäller under två dagar, den 4–5 september. Volontärer kan välja att hjälpa till under en eller båda dagarna. Totalt omfattar uppdraget cirka 4–5 timmar per tillfälle.
När och var sker uppdraget
Uppdraget genomförs på plats under Youth Takeover på Mårtenstorget i Lund. Volontärerna behöver vara på plats under de tider som anges för respektive dag: * Fredag 4 september kl. 12.30–16.30 * Lördag 5 september kl. 11.00–16.00 Det går bra att anmäla sig till en eller båda dagarna.
Plats
Ändamål
Typ av uppgift
Åtagande
Övrigt
Läs mer om Ung DataTjej
Vi är Ung DataTjej – En ideell organisation som verkar för att tjejer och icke-binära i åldrarna 6 – 25 ska intressera sig för IT och Data. Vi tycker att IT och Data är superkul, och vi vill att fler unga ska få chansen att prova på. Därför skapar vi trygga och roliga aktiviteter där tjejer, icke-binära och barn kan utforska IT, gaming och programmering. Alla våra aktiviteter är gratis för medlemmar!
Läs merLiknande uppdrag