Röda Korsets Ungdomsförbund, Göteborg
Ny verksamhetsledare till Läxhjälp i Gårdsten - RKUF Göteborg
Att verka som verksamhetsledare innebär att du är kontaktperson och samordnare för en grupp volontärer som tre gånger i veckan hjälper till med läxor. Uppdraget är väldigt spännande och kan ge många nya erfarenheter. Tycker du det är roligt att ta ansvar, organisera samt hjälpa andra så är detta en spännande möjlighet för dig. Målgrupp är barn och unga, men även vuxenstuderande är välkomna. Läxhjälpen är välbesökt och uppskattad både av besökare och volontärer.
Huvuduppgiften är att se till att verksamheten fungerar och utvecklas, vilket till stor del innebär att kontinuerligt introducera nya frivilliga till gruppen för att få en bra balans mellan antalet volontärer och besökare.
Utöver det innebär rollen även kontaktansvar med inblandade organisationer, planerings- och budgetansvar.
Som verksamhetsledare ska du vara medlem i Röda korset ungdomsförbund.
Medlemskapet är gratis.
Åldersgräns: man ska vara under 31 år
Minsta åtagande
Två gånger i månaden!
När och var sker uppdraget
Salviagatan 52 i Gårdsten, mån-ons 17:30-19:00.
Plats
Ändamål
Uppgifter
Åtagande
Röda Korsets Ungdomsförbund, Göteborg
Röda Korsets Ungdomsförbund i Göteborg bedriver verksamheter för barn och unga. Vi organiserar bl.a. besök på Migrationsverkets ankomstboende genom Transitgruppen, vi har 6 st olika läxhjälpsgrupper, chattgruppen Jourhavande Kompis, Eventgruppen, Frukostklubben samt en styrelse på tio ledamöter. Vi söker alltid engagerade personer som vill vara med och skapa trygga sammanhang och mötesplatser för unga i Göteborg. Är du ung och vill finnas där för andra unga? Engagera dig hos oss!
Se alla uppdrag hos Röda Korsets Ungdomsförbund, GöteborgLiknande uppdrag
Röda Korsets Ungdomsförbund, Göteborg
Gör skillnad för barn och unga i Göteborg. Läxhjälpen Bergsjön söker frivilliga!
Röda Korsets Ungdomsförbund, Göteborg
Läxhjälpen Södra Biskopsgården söker nya frivilliga!
Röda Korsets Ungdomsförbund, Göteborg