Klimatklubben

KLIMATKLUBBEN SÖKER DIGITALA VOLONTÄRER

Klimatklubben är en ideell förening för klimatengagemang, vi arbetar för att göra det enklare för vem som helst att bidra till en hållbar omställning. (Här kan du läsa mer om vilka vi är.)

Mycket av det vi gör händer i sociala medier och annanstans på nätet, och ju fler idéer vi får, ju mer våra medlemmar tar initiativ, desto mer kan och vill vi hinna med: tipsa och upplysa, bilda opinion med upprop och debattartiklar, jaga företag och beslutsfattare, med mera. 

Föreningen har inga anställda, så när vi har mycket att göra anlitar vi gärna volontärer, för kortare eller längre tid.

Just nu söker vi ett antal volontärer som har lite tid att lägga på en ideell förening som vill förändra samhällets inställning till klimat och miljö. Framför allt söker vi personer som har erfarenhet av att moderera kommentarsfält, svara på frågor i DM, posta färdiga inlägg och liknande uppgifter, på både Instagram och Facebook. Längre fram kommer vi också att behöva skribenter och redaktörer för våra nyhetsbrev.

Du får gärna vara ung/student eller äldre/färdig med arbetslivet. För de här uppgifterna behöver du behärska både svenska och engelska, fler språk är toppen! Har du erfarenhet av klimat-/hållbarhetsfrågor och att sköta sociala medier är det extra bra. Var i Sverige du bor spelar ingen roll.

När du ansöker vill vi gärna veta om du har tidigare erfarenhet av ideellt engagemang, hur mycket tid per vecka du kan lägga på Klimatklubben, och om du har någon bakgrund som är särskilt relevant för uppgiften. De volontärer som vi tar ombord kommer att få en grundlig genomgång av allt om Klimatklubben och alla arbetsuppgifter, och en utsedd kontaktperson som hjälper till med alla frågor.

Minsta åtagande

Vi tror att det krävs minst ett par timmar per vecka, under minst tre månader, men diskuterar gärna omfattning individuellt med den som är intresserad.

När och var sker uppdraget

Du behöver bara dator och uppkoppling, för övrigt går alla uppgifter att sköta var och när som helst.

Åtagande

  • Dag
  • Helg
  • Kväll

Övrigt

  • Passar för en större grupp (exempelvis kollegor, vänner)

Läs mer om Klimatklubben

Klimatklubben är en ideell förening för klimatengagemang!

Här delar vi med oss av hållbara tips i stort och smått, här hittar vi sätt att sätta press på företag och politiker, här peppar vi till förändring hos både oss själva och andra, här sår vi frön till nya folkrörelser och driver opinion med klimatet för ögonen. Målet? Att kunna överlämna ett hållbart samhälle och en välmående planet till nästa generation.

Med Klimatklubbens lokalklubbar vill vi fånga upp upp ditt, dina grannars, vänners, kollegors och bekantas engagemang och göra skillnad i stort och smått på lokal nivå! Här listar vi lokalklubbar allt eftersom de skapas. Om det redan finns en klubb där du bor – joina och gör den starkare! Om inte, ta gärna steget och bilda en själv! 

Du kan också bli en del av vårt volontärteam som skriver texter till hemsidan, administrerar Facebookgruppen, samordnar lokalklubbar, fixar grafiskt material med mera. Har vi ingen annons ute just nu? ta kontakt ändå, och berätta vad du skulle vilja hjälpa till med!
Läs mer

Liknande uppdrag

Solidarity Rising

Solidarity Rising

Kartläggning av solidaritetsrörelsen för Västsahara

Solidarity Rising

Solidarity Rising

Resursdatabas för Västsahara & Palestina

Engineers Without Borders Sweden / Ingenjörer utan gränser

Engineers Without Borders Sweden / Ingenjörer utan gränser

Gruppmedlem till Sustainability Group på EWB-Chalmers