Mama Killa
Ledamot och medlemsansvarig i Mama Killa 2025/2026
Som ledamot och medlemsansvarig i Mama Killa kommer du få vara med om ett rikt föreningsliv under både 2025 och 2026
Din kan bidra till en eller flera av följande uppgifter:
- välkomna nya medlemmar till Mama Killa
- ingå i Mama Killas styrelse
- planera och genomföra olika aktiviteter under 2025/2026
- se till att våra medlemmar får det kulturella utbud som de önskar.
Vem är du?
Du själv är boende i Uppsala län! Du behöver ingen tidigare erfarenhet utan det räcker om du vill lära dig med och engagera dig för berikandet av Uppsalas kulturliv!
Du välkomnas av frivilliga i styrelsen, och får delta i ett härligt gäng som skapar kulturell verksamhet i Uppsala med omnejd!
Minsta åtagande
Allt från ca 20-50 tillfällen gärna mer beroende på hur engagerad du vill vara.
När och var sker uppdraget
1-2 gånger i månaden till en början, sedan mer frekvent beroende på hur rikt föreningsliv man vill ha.
Plats
Tillgänglighet
Ändamål
Uppgifter
Åtagande
Mama Killa
Bolivianska föreningen Mama Killa betyder Moder Måne på Quechua och har sin ursprung i den Andinska mytologin. Mama Killa bildades hösten 2016 och är en kulturell inkluderande förening. Om du gillar fredligt umgänge och spännande kulturutbyte som vidgar dina vyer, så har Mama Killa något för dig. Varför Mama Killa? Kanske har du själv en personlig anknytning till Bolivia eller Latinamerika? Eller också är du helt enkelt nyfiken och intresserad av Boliviansk kultur? Du är välkommen oavsett vilket. Aktiviteterna i föreningen är mångskiftande – liksom deras medlemmar.
Se alla uppdrag hos Mama KillaLiknande uppdrag