Det här uppdraget går inte att anmäla sig till längre.

Leksaksbibliotektet Stockholm

Bemanna på Leksaksbiblioteket Stockholm?

För ganska prick 1 år sedan slog vi för första gången upp portarna till Leksaksbiblioteket Stockholms härliga färgglada lokal i Skarpnäck! Vi blev därmed Stockholms första och enda leksaksbibliotek. Ett leksaksbibliotek är världens bästa grej, tycker vi. Ett ställe där barn och deras vuxna kan komma och låna leksaker och andra barngrejer, till en låg kostnad. Föreningen vill verka för ett hållbart samhälle genom att främja delat ägande och minskad konsumtion. Vi vill också att alla barn, oavsett socioekonomisk bakgrund, ska ha tillgång till kvalitativa och schyssta leksaker. 

Nu har vi behov av att bli fler som hjälper till att bemanna leksaksbiblioteket när vi har öppet. Våra öppettider är i dagsläget tisdagar 13-17, onsdagar 13-18 och lördagar 10-15. Uppgifterna handlar främst om att ta emot tillbakalämnade leksaker, låna ut nya grejer samt att och välkomna och registrera nya låntagare. Du får också möta och guida barnen och deras vuxna, rengöra och kontrollräkna återlämnade leksaker samt göra andra förekommande uppgifter.

Vi har ett digitalt lånesystem där vi registrerar alla våra leksaker och som du kommer att jobba mycket i. Du kommer att få en ordentlig introduktion när du börjar. På sikt ser vi sen gärna att du känner dig trygg i att vid behov kunna vara ansvarig på plats tillsammans med andra volontärer. 
 
För att kunna vara volontär hos oss kommer vi att behöva ta del av ett begränsat registerutdrag. 

Hör av dig så pratar vi och hittar ett upplägg som passar dig!

Minsta åtagande

2-3 h/pass, gärna varje eller varannan vecka, då en lätt hinner glömma rutinerna om det går för lång tid emellan :)

När och var sker uppdraget

Under våra öppettider.

Leksaksbibliotektet Stockholm

De senaste åren har det dykt upp fler och fler leksaksbibliotek runt om i världen, och trots att det finns över 6 500 i Europa saknades det ett i Stockholm. Därför grundade Josefin Skugge i februari 2023 den ideella föreningen Leksaksbiblioteket Stockholm och i januari 2024 öppnade äntligen vårt kära leksaksbibliotek, i Skarpnäck i södra Stockholm. Leksaksbiblioteket Stockholm arbetar för att ge alla barn tillgång till ett stort och varierat utbud av kvalitetsleksaker, spel och pussel för en liten kostnad, för att främja delat ägande och spara på jordens ändliga resurser.  Som en social mötesplats är Leksaksbiblioteket Stockholm ett ställe där barn och vuxna kan leka och samtidigt lära sig om miljö, hållbarhet och hur vi kan förändra vårt konsumtionsmönster. 

Se alla uppdrag hos Leksaksbibliotektet Stockholm

Liknande uppdrag

Second Hand Till Hjälp

Second Hand Till Hjälp

Second Hand Till Hjälp - kom var en del i vårt arbete för diakonalt och socialt stöd

Convictus

Convictus

Utbildad inom hälsa/rehab? Hjälp f.d. beroende till bättre hälsa!

Erikshjälpen Second Hand

Erikshjälpen Second Hand

Vill ert företag bidra till en bättre värld genom volontärarbete?

Se alla liknande uppdrag