Leksaksbibliotektet Stockholm
Vill du räkna, kontrollera och rengöra grejer på Leksaksbiblioteket?
Fler och fler hittar hit och blir medlemmar och börjar låna grejer, vilket är toppen! Därför har vi behov av att bli fler som hjälper till på Leksaksbiblioteket. Vi söker dig som har möjlighet att hjälpa till på tisdagar och onsdagar både när vi har öppet och på förmiddagarna innan vi öppnar, samt på lördagar under våra öppettider. Uppgifterna handlar främst om att kontrollera, räkna och vid behov rengöra tillbakalämnade artiklar, rengöra och kontrollera nya artiklar, och om intresse finns, registrera nya artiklar i vårt lånesystem. Det kan också vara aktuellt att städa och hålla ordning i lokalen.
För att kunna vara volontär hos oss kommer vi att behöva ta del av ett begränsat registerutdrag.
Hör av dig så pratar vi och hittar ett upplägg som passar dig och oss!
Minsta åtagande
ca 2 h/vecka
När och var sker uppdraget
På tisdagar och onsdagar mellan kl 10-13 (stängt) eller under öppettiderna 13-17 (18). På onsdagar har vi öppet till kl 18. På lördagar är våra öppettider 10-15.
Plats
Tillgänglighet
Ändamål
Uppgifter
Åtagande
Övrigt
Leksaksbibliotektet Stockholm
De senaste åren har det dykt upp fler och fler leksaksbibliotek runt om i världen, och trots att det finns över 6 500 i Europa saknades det ett i Stockholm. Därför grundade Josefin Skugge i februari 2023 den ideella föreningen Leksaksbiblioteket Stockholm och i januari 2024 öppnade äntligen vårt kära leksaksbibliotek, i Skarpnäck i södra Stockholm. Leksaksbiblioteket Stockholm arbetar för att ge alla barn tillgång till ett stort och varierat utbud av kvalitetsleksaker, spel och pussel för en liten kostnad, för att främja delat ägande och spara på jordens ändliga resurser. Som en social mötesplats är Leksaksbiblioteket Stockholm ett ställe där barn och vuxna kan leka och samtidigt lära sig om miljö, hållbarhet och hur vi kan förändra vårt konsumtionsmönster.
Se alla uppdrag hos Leksaksbibliotektet StockholmLiknande uppdrag