Leksaksbibliotektet Stockholm

Leksakskontrollerare/rengörare sökes - VARDAGAR

Leksaksbiblioteket Stockholm har nu funnits i vår härliga, färgglada lokal i Skarpnäck i snart 2 år.
Ett leksaksbibliotek är världens bästa grej, tycker vi. Ett ställe där barn och deras vuxna kan komma och låna leksaker och andra barngrejer, till en låg kostnad.
Föreningen verkar för ett hållbart samhälle genom att främja delat ägande och minskad konsumtion. Vi vill också att alla barn, oavsett socioekonomisk bakgrund, ska ha tillgång till kvalitativa och schyssta leksaker.

Fler och fler hittar hit och blir medlemmar och börjar låna grejer, vilket är toppen! Därför har vi behov av att bli fler som hjälper till på Leksaksbiblioteket.
Vi söker dig som har möjlighet att hjälpa till på tisdagar och onsdagar mellan ca kl. 12-14. Uppgifterna handlar främst om att kontrollera, räkna och vid behov rengöra tillbakalämnade artiklar, rengöra och kontrollera nya artiklar, och om intresse finns, registrera nya artiklar i vårt lånesystem. Arbetet kräver datavana och förmåga att kunna sätta sig in i nya system och rutiner, då vi hanterar alla våra artiklar i ett digitalt lånesystem. Du behöver ha baskunskaper i svenska för att kunna administrera grejerna i vårt lånesystem. Det kan också bli aktuellt att städa och hålla ordning i lokalen.

För att kunna vara volontär hos oss kommer vi att behöva ta del av ett begränsat registerutdrag.

Hör av dig så pratar vi och hittar ett upplägg som passar dig och oss!

Minsta åtagande

ca 2-4 h/vecka

När och var sker uppdraget

På tisdagar och onsdagar mellan kl 12-14 (stängt) eller under öppettiderna 14-17 eller 14-18.

Åtagande

  • Dag

Övrigt

  • Kan ta emot engelsktalande personer
  • Utdrag ur belastningsregistret behövs

Leksaksbibliotektet Stockholm

De senaste åren har det dykt upp fler och fler leksaksbibliotek runt om i världen, och trots att det finns över 6 500 i Europa saknades det ett i Stockholm. Därför grundade Josefin Skugge i februari 2023 den ideella föreningen Leksaksbiblioteket Stockholm och i januari 2024 öppnade äntligen vårt kära leksaksbibliotek, i Skarpnäck i södra Stockholm. Leksaksbiblioteket Stockholm arbetar för att ge alla barn tillgång till ett stort och varierat utbud av kvalitetsleksaker, spel och pussel för en liten kostnad, för att främja delat ägande och spara på jordens ändliga resurser.  Som en social mötesplats är Leksaksbiblioteket Stockholm ett ställe där barn och vuxna kan leka och samtidigt lära sig om miljö, hållbarhet och hur vi kan förändra vårt konsumtionsmönster. 

Se alla uppdrag hos Leksaksbibliotektet Stockholm

Liknande uppdrag

Leksaksbibliotektet Stockholm

Leksaksbibliotektet Stockholm

Leksakskontrollerare/rengörare sökes - LÖRDAGAR

KARMA - Mångkulturellt Resurscentrum

KARMA - Mångkulturellt Resurscentrum

Hjälp till ansökningar om Offentliga Upphandlingar/Anbud!

Second Hand Till Hjälp

Second Hand Till Hjälp

Second Hand Till Hjälp - kom var en del i vårt arbete för diakonalt och socialt stöd

Se alla liknande uppdrag